W Parkach Narodowych Arches, Canyonlands i Wielkiego Kanionu

Tablice graniczne Parków Narodowych Arches, Canyonlands i Grand Canyon.

Gdzieś pod koniec pierwszego tygodnia Dawid powiedział: “Za każdym razem, kiedy myślę, że już mnie chyba nic nie zaskoczy, wjeżdżamy do następnego Parku Narodowego i szczęka znów mi opada…”. To jedno zdanie idealnie opisuje wspólne nasze wrażenia – każdy Park jest inny i w żaden sposób nie można ich ze sobą porównać. Dziś zapraszamy Was na wycieczkę po kolejnych wyjątkowych Parkach Narodowych: Arches, Canyonlands i Wielkiego Kanionu.

Park Narodowy Arches

Park Narodowy Arches to największe na świecie skupisko naturalnych łuków kamiennych – zobaczyć ich tu można ponad 2000. Bez najmniejszej wątpliwości miejsce to można nazwać perfekcyjną galerią sztuki, której autorem jest natura.

Park położony jest we wschodniej części stanu Utah, niedaleko miasta Moab. Region ten charakteryzuje się bardzo suchym klimatem, ziemią niemal całkowicie nienadającą się do uprawy oraz brakiem cennych surowców mineralnych. Dzięki temu w okresie XIX-wiecznej ekspansji białych ludzi w poszukiwaniu minerałów i kruszców, teren Arches uchronił się przed intensywnym rozwojem i eksploatacją.

Łuk Skyline (Skyline Arch) w Parku Narodowym Arches.
Łuk Skyline (Skyline Arch).

Patrząc na mapę parku z uśmiechem można stwierdzić, że plan zwiedzania sam się układa w całość. Wystarczy jechać wzdłuż głównej drogi, zatrzymując się na kolejnych parkingach prowadzących do punktów widokowych lub do kolejnych łuków. Takim właśnie sposobem i my zwiedzaliśmy Arches.

Wśród wielu niesamowitych miejsc, które widzieliśmy w Arches zdecydowanie należy wspomnieć:

Wieże sądowe (Courthouse Towers) – znajdująca się na początku drogi przez park grupa wysokich kamiennych wież, a wśród nich Trzy Plotkary (Three Gossips).

Trzy Plotkary (Three Gossips) w Parku Narodowym Arches.
Trzy Plotkary (Three Gossips) w Parku Narodowym Arches.

Tzw. Sekcję Okien, gdzie podziwiać można Podwójny Łuk (Double Arch) – dwa łuki dzielące wspólną skałę, Okno Północne (North Window) i Okno Południowe (South Window), Wieżę Łuk (Turret Arch), oraz m.in. Zbalansowana Skała (Balanced Rock), czyli kamień wielkości trzech dużych autobusów balansujący na skale czy Ogród Eden (Garden of Eden).

Północne i Południowe Okno (North and South Window) w Parku Narodowym Arches.
Północne i Południowe Okno (North and South Window).

Najbardziej znany łuk w Parku Narodowym Arches, czyli Delikatny Łuk (Delicate Arch) – stał się on symbolem stanu Utah i zobaczyć go można m.in. na tablicach rejestracyjnych samochodów z tego stanu. Żeby zobaczyć go z bliska należy pokonać około 2,5 km trasę z parkingu do łuku lub zatrzymać się na jednym z dwóch punktów widokowych.

Delikatny Łuk w Parku Narodowym Arches.
Delikatny Łuk (Delicate Arch).

Łuk na Wydmach (Sand Dune Arch), Złamany Łuk (Broken Arch) oraz Łuk Skyline (Skyline Arch) – znajdujące się na ostatnim odcinku drogi prowadzącej do Ogrodu Diabła (Devil’s Garden).

Ogród Diabła (Devil’s Garden) – znajdujący się w najdalej położonej części Parku. Zobaczyć w nim można najcieńszy łuk w Arches – Łuk Krajobrazowy (Landscape Arch) oraz inne, których nam nie udało się już zobaczyć – Prywatny Łuk (Private Arch), Łuk Podwójne O (Double O Arch), Łuki Navajo i Partition (Navajo Arch, Partition Arch) i znajdującą się na samym końcu Ogrodów Diabła skałę nazwaną Ciemnym Aniołem (Dark Angel).

Ogród Diabła (Devil's Garden) w Parku Narodowym Arches.
Ogród Diabła (Devil’s Garden).

Park Narodowy Arches jest wyjątkowy i zdecydowanie wart odwiedzenia.

Park Narodowy Canyonlands

Około pół godziny drogi od Parku Narodowego Arches znajduje się drugi niesamowicie ciekawy Park Narodowy. Canyonlands, czyli Kraina Kanionów, bo o nim mowa, przez władze parku często nazywany jest Międzynarodowym Parkiem Ciemnego Nieba. Dlaczego? Ponieważ cały region wokół Canyonlands i Arches należy do jednych z niewielu miejsc w całym USA, gdzie można podziwiać nocne niebo bez jakichkolwiek świateł pochodzących z pobliskich miast. Jest to idealne miejsce, żeby zrobić perfekcyjne zdjęcie drogi mlecznej.

Kanion Zielonej Rzeki (Green River canyon) w Parku Narodowym Canyonlands.
Kanion Zielonej Rzeki (Green River canyon).

Ze względu na ukształtowanie terenu, Rzeki Zielona (Green River) i Kolorado (Colorado River) w naturalny sposób dzielą Park Narodowy Canyonlands na trzy części. Są to: Wyspa na niebie (Island in the Sky) w północnej części parku, Igły (The Needles) w południowo-wschodniej części parku oraz Labirynt (The Maze) w zachodniej część. Nie ma jednak ani jednej drogi na terenie parku, która łączyłaby Wyspę na niebie, Igły i Labirynt.

Punt Widokowy Grand View.
Punt Widokowy Grand View.

Ponieważ dotarcie z jednej części do innej zwykle zajmuje od dwóch do sześciu godzin jazdy samochodem, większość turystów decyduje się odwiedzić tylko jedną część Canyonlands. Największa część z nich (około 60%) zatrzymuje się w Wyspie na niebie, która znajduje się najbliżej Parku Narodowego Arches. My również dopisaliśmy się do tej grupy, nie planując podróży do Labiryntu i Igieł.

Droga Białej Krawędzi (White Rim Road) w Parku Narodowym Canyonlands.
Droga Białej Krawędzi (White Rim Road).

Jedną z bardziej popularnych atrakcji parku jest nieutwardzona droga White Rim Road. Prowadzi ona dookoła północnej części Canyonlands, Wyspy na niebie. Początkowo również myśleliśmy, żeby przejechać choć pewien odcinek tej drogi, szybko jednak zrezygnowaliśmy kiedy dowiedzieliśmy się, że pokonanie samochodem około 160 km zwykle zajmuje 3 tygodnie.

Łuk Mesa (Mesa Arch) w Parku Narodowym Canyonlands.
Łuk Mesa (Mesa Arch).

Wyspa na niebie to jednak nie tylko White Rim Road. Jednym z piękniejszych miejsc jest jedyny w Canyonlands naturalny kamienny łuk – Mesa Arch, za którym rozciąga się nieprawdopodobny widok na Kanion Bucka. Również inne punkty widokowe, takie jak Widok na Kanion Shafer, Widok na Zieloną Rzekę, Widok na White Rim czy punkt widokowy Grand View z różnej perspektywy pokazują różnorodność krajobrazu w Parku Narodowym Canyonlands. Każdy z wielu kanionów jest inny, każdy niepowtarzalny i jeden piękniejszy od drugiego.

Park Narodowy Wielkiego Kanionu

Jak przysłowiowy deser, jako ostatni Park Narodowy (choć nie był to jeszcze koniec naszej wycieczki samochodowej po Stanach) odwiedziliśmy jeden z najsłynniejszych na świecie. I choć pogoda nam zdecydowanie nie sprzyjała (całe popołudnie padał deszcz i dopiero około 17:00 niebo się rozchmurzyło), Wielki Kanion zrobił na nas ogromne wrażenie.

Widok na Wielki Kanion.
Widok na Wielki Kanion.

Został on wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako najbardziej spektakularny przełom rzeki na świecie. Na odcinku 446 km Wielki Kanion podziwiać można cały przekrój geologiczny warstw skalnych budujących dolinę Rzeki Kolorado, z których każda przybiera inny kolor. Krawędzie kanionu w najszerszym miejscu oddalone są od siebie o 29 km, a jego głębokość dochodzi do 1600 m. Choć można by mówić wiele, nie da się słowami opisać jak pięknie i majestatycznie wygląda Wielki Kanion.

Widok na Wielki Kanion.
Widok na Wielki Kanion.

Park Narodowy Wielkiego Kanionu podziwiać można zarówno z północnej (North Rim) jak i południowej krawędzi (South Rim). Zdecydowana większość turystów wybiera krawędź południową. Charakteryzuje się ona bardziej rozwiniętą infrastrukturą turystyczną – doskonale wyposażonymi centrami informacji turystycznej, łatwiejszym dostępem do kilkunastu punktów widokowych oraz zabytkowymi budowlami Indian Navajo zaadaptowanymi na potrzeby komercyjne. Wzdłuż południowej krawędzi podróżować można zarówno samochodem jak również bezpłatnym autobusem wożącym turystów.

Us in Grand Canyon.
Us in Grand Canyon.

W przeciwieństwie do krawędzi południowej, którą odwiedzać można przez cały rok, północna krawędź niedostępna jest dla turystów w okresie zimowym. Jednak dla osób ceniących sobie spokój i bliski kontakt z naturą, północna krawędź Kanionu Kolorado będzie dużo lepszym wyborem. Żyje ona zdecydowanie wolniejszym rytmem. Nie znajdzie się tutaj aż tylu turystów, punktów widokowych, sklepów z pamiątkami i Shuttle Busów. Za to zdecydowanie łatwiej znaleźć więcej spokojnych miejsc, dzikiej przyrody i odizolowanych punktów widokowych.

Widok na Wielki Kanion.
Widok na Wielki Kanion.

W Wielkim Kanionie znaleźć można wiele pięknych tras trekingowych. A jeśli marzy się Wam spływ rzeką Kolorado to warto wiedzieć, że są biura turystyczne organizujące takie wyprawy. Jedyną kwestią, o której należy również wspomnieć to, że bardzo często trzeba poczekać na swoją kolej około 2 lat 😉

Przydatne informacje:

  • ”I jeszcze jeden, i jeszcze raz…” Dla przypomnienia, gdyby ktokolwiek do tej pory zapomniał – Jeżeli planujecie wycieczkę po Parkach Narodowych w Stanach Zjednoczonych i chcecie odwiedzić więcej niż trzy z nich, zdecydowanie kupcie Annual Pass. Jest to bilet wstępu do ponad 2000 państwowych „miejsc rekreacji” takich jak Parki Narodowe i Krajobrazowe, lasy, wydmy, kratery i wiele innych. Annual Pass kosztuje 80USD, jest ważny przez rok od daty wydania i można go kupić niemal w każdym Parku Narodowym oraz w miejscach informacji turystycznej. Karta podpisywana jest imiennie, jednak zapewnia dostęp do danej rekreacji wszystkim osobom podróżującym w jednym samochodzie z właścicielem karty.
  • Cena biletu wstępu do Parku Narodowego Arches różni się od siebie z zależności od rodzaju środku transportu, którym się poruszacie, koszt 7-dniowego biletu to 10 USD (na pieszo lub rowerem), 15 USD (motocyklem) i 25 USD (samochodem). Szczegółowe informacje na temat opłat znajdziecie tutaj.
  • Podobnie jak w Arches 7-dniowy bilet wstępu do Parku Narodowego Canyonlands kosztuje 10 USD (na pieszo lub rowerem), 15 USD (motocyklem) i 25 USD (samochodem). Szczegółowe informacje na temat opłat znajdziecie tutaj.
  • 7-dniowy bilet wstępu do Parku Narodowego Wielkiego Kanionu, obejmujący wstęp zarówno na północną jak i południową krawędź kanionu kosztuje 15 USD (na pieszo, rowerem, bezpłatnym shuttle busem lub wykupionym w biurze podróży spływem rzeką Kolorado), 25 USD (motocyklem) i 30 USD (samochodem). Szczegółowe informacje na temat opłat znajdziecie tutaj.
  • Oficjalne mapy Parku Narodowego Arches znaleźć możecie na stronie Parku.
  • Oficjalne mapy Parku Narodowego Canyonlands znaleźć możecie na stronie Parku.
  • Oficjalną mapę Parku Narodowego Wielkiego Kanionu znaleźć możecie na stronie Parku.
  • Jeżeli macie trochę czasu oraz przyzwoity aparat i statyw, to zdecydowanie warto zostać w Arches po zachodzie słońca i zrobić zdjęcie jednego z łuków na tle nocnego nieba. Trzeba jednak pamiętać, że noclegi w pobliskim Moab nie należą do najtańszych.

Wideo

Galeria