„Chcę być jego częścią – Nowy Jork, Nowy Jork”

Widok na Lower Manhattan.

Po pięknej Kanadzie przyszedł czas na „magiczne” Stany Zjednoczone. Kraj niesamowicie zróżnicowany zarówno pod względem natury jak i kultury. Błyszczące miasta, niebezpieczne slumsy, spokojne farmy czy zachwycająca natura – każdy znajdzie tu miejsce dla siebie. Naszym „American Dream” było poznać i zobaczyć jak najwięcej. Dlatego też na początek naszej przygody w Stanach Zjednoczonych wybraliśmy miasto, które dla wielu osób jest urzeczywistnieniem ich marzeń – Nowy Jork.

„Stolica Świata”

Nowy Jork to miejsce wyjątkowe pod wieloma względami. Jest to największe miasto w Stanach Zjednoczonych i jednocześnie najbardziej zróżnicowany językowo obszar na całym świecie. Różnorodność architektury w różnych częściach Nowego Jorku pozwala zachwycić się zarówno budynkami w stylu klasycznym, jak również niesamowitymi drapaczami chmur, wśród których kilka znajduje się na liście najwyższych budynków świata.

To tutaj swoją siedzibę ma Organizacja Narodów Zjednoczonych i to właśnie Nowy Jork uznawany jest za ważne centrum spraw międzynarodowych. Giełda, biznes, media, sztuka, nowoczesne technologie – wszystko, co dzieje się w tych dziedzinach w Nowym Jorku, wywiera wpływ na wiele dziedzin życia w różnych zakątkach świata.

Manhattan widziany z One World Trade Center.
Manhattan widziany z One World Trade Center

Szacuje się, że każdego roku miasto odwiedza ponad 50 milionów turystów. Chodząc ulicami miasta, niemal każdego z nich można rozpoznać w mgnieniu oka. W jaki sposób? To bardzo proste – mieszkańcy Nowego Jorku żyją szybko, przemieszczając się od celu do celu zatrzymują się jedynie czekając na zielone światło przy przejściu dla pieszych. Turyści spacerują wolnym krokiem, najczęściej środkiem chodnika i tak jak spacerują, tak samo właśnie na środku zatrzymują się, żeby sprawdzić na mapie czy idą we właściwym kierunku. Będąc w Nowym Jorku nie chcesz wyglądać jak turysta? Na początek przyspiesz kroku i nie zatrzymuj się co chwilę, żeby sprawdzać mapę – wtedy zwiedzanie pójdzie już o wiele szybciej 😉

Zwiedzając miasto

W zasadzie ciężko powiedzieć co nam się najbardziej podobało w Nowym Jorku. Jedno jest jednak pewne – nic nas nie zaskoczyło ani nie rozczarowało w tym mieście. Nowy Jork wygląda dokładnie tak, jak go sobie wyobrażaliśmy. Zobaczcie, co udało nam się zobaczyć przez te kilka dni.

Statua Wolności

Niewątpliwie wizytówka Nowego Jorku. Zaprojektowana i wykonana we Francji Statua Wolności, była darem narodu francuskiego dla upamiętnienia przymierza Francji i Stanów Zjednoczonych, w rocznicę uzyskania przez USA niepodległości. Mierząca 46,5 m wysokości statua w prawym ręku trzyma zapaloną pochodnię a w lewej tablice, na której wypisana jest data uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone.

Wyspa Liberty Island i Statua Wolności, w stóp której widać tłumy turystów.
Statua Wolności

Od 1924 roku Statua Wolności uznawana jest za narodowy pomnik USA. Dostępna jest dla zwiedzających przez 7 dni w tygodniu.

Na nas Statua Wolności nie zrobiła większego wrażenia – jest znacznie mniejsza niż ją prezentują na zdjęciach czy w filmach. Cieszyliśmy się, że nie kupiliśmy rejsu na Liberty Island.

Times Square i 5th Avenue

Times Square, inaczej nazywane „Skrzyżowaniem świata”. Jest najbardziej tętniącym życiem placem w Nowym Jorku. Jest znany z wielu teatrów na Broadwayu, kin i największej ilości elektronicznych billboardów w mieście. Times Square to jedno z tych miejsc w Nowym Jorku, które sprawiają, że miasto nigdy nie śpi. O każdej porze dnia i nocy można tu spotkać tłumy osób. Każdego roku na Times Square organizowany jest jeden z największych na świecie Sylwestrów, w której bierze udział około 1 miliona osób – mieszkańców Nowego Jorku i turystów. Kulminacyjnym punktem uroczystości jest moment opuszczenia kuli z jednego z wieżowców symbolizujące nadejście Nowego Roku.

Tłumy ludzi na Times Square w Nowym Jorku.
Times Square

Fifth Avenue oraz Wall Street są najbardziej znanymi ulicami Manhattanu. O ile Wall Street każdy kojarzy z giełdą i biznesem, tak 5th Avenue to najbardziej ekskluzywna ulica handlowa w Nowym Jorku. Co ciekawe, nazywana jest też jedną z najdroższych ulic świata. Można tu znaleźć sklepy niemal wszystkich największych i najbardziej cenionych światowych marek. Jednak Fifth Avenue to nie tylko sklepy. Od okolic Central Parku charakter ulicy staje się bardziej „mieszkalny” (mieszkania w tej lokalizacji są jednymi z najdroższych w mieście). Znaleźć też tu można kilka ciekawych muzeów – Muzeum Nowego Jorku, Metropolitan Museum of Art czy Muzeum Guggenheima.

Central Park

Położony w samym centrum Manhattanu, Central Park o powierzchni ponad 340 hektarów jest największym parkiem w całym Nowym Jorku. Jest to miejsce, w którym można odpocząć lub aktywnie spędzić wolny czas w pięknych okolicznościach natury. W parku znajduje się kilka jezior, teatry, lodowiska (oczywiście zimą), fontanny, korty tenisowe, boiska do gier zespołowych czy liczne place zabaw dla dzieci.

Ludzie karmiący kaczki przy stawie w Central Parku w Nowym Jorku.
Central Park

Można tu spotkać zarówno artystów śpiewających arie operowe lub grających na różnych instrumentach, rysowników, ale jednocześnie można wziąć udział w roller disco lub zapisać się na darmowe lekcje tańca towarzyskiego.

Katedra św. Patryka

Niedaleko Central Parku, przy 5th Avenue, znajduje się największy kościół katolicki w Ameryce Północnej. Wybudowana w stylu neogotyckim katedra w piękny sposób wyróżnia się na tle otaczających ją budynków.

Katedra świętego Patryka w Nowym Jorku.
Katedra świętego Patryka

Dystrykt finansowy i drapacze chmur

Zdecydowana większość zabudowań dolnego Manhattanu to drapacze chmur. Liczne banki, biurowce, budynki mieszkalne czy hotelowe – niezależnie od przeznaczenia tworzą niepowtarzalny klimat miasta.

Zdjęcie Empire State Building.
Empire State Building

Wiele z tych budynków znajduje się na liście najwyższych budynków na świecie, a wśród nich najbardziej znanymi są Empire State Building, Bank of America czy Chrysler Building. Niesamowitą panoramę (tzw. skyline Nowego Jorku) naszym zdaniem najlepiej podziwiać z parku Hamilton Park w Weehawken, nad rzeką Hudson w New Jersey.

One World Trade Center i 9/11 Memorial

Obecnie najwyższym budynkiem w Nowym Jorku jest One World Trade Center, zwany również Freedom Tower. Jest to pierwszy z czterech wieżowców, które mają zostać wybudowane w miejscu biurowców zniszczonych w zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Z mieszczących się na piętrach od 100 do 102 tarasów obserwacyjnych podziwiać można panoramę Nowego Jorku i okolic. Podczas wjazdu i zjazdu z tarasów widokowych zobaczyć można bardzo ciekawe animacje dotyczące historii miasta i budowy One World Trade Center. Bardzo podobała nam się interaktywna prezentacja podczas zjazdu windą – można było poczuć się jakbyśmy lecieli nad Manhattanem (możecie zobaczyć jak to wygląda tutaj).

Nocne zdjęcie memoriału upamiętniającego ofiary zamachu na World Trade Center.
9/11 Memorial

U stóp Freedom Tower, w miejscu gdzie do 2001 roku stały bliźniacze wieże World Trade Center, stworzono 9/11 Memorial oraz muzeum upamiętniające ofiary zamachu terrorystycznego z 11 września.

Grand Central Terminal i Biblioteka Publiczna

Chodząc po Nowym Jorku, niemal grzechem byłoby nie zajrzeć na Dworzec Główny i do Biblioteki Publicznej. Piękna konstrukcja architektoniczna i duże znaczenie użytkowe sprawiają, że obydwa te budynki cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno wśród turystów jak i mieszkańców Nowego Jorku.

Ludzie stojący przed budynkiem Biblioteki Publicznej w Nowym Jorku.
Biblioteka Publiczna w Nowym Jorku

Biblioteka Publiczna w Nowym Jorku jest dostępna dla wszystkich zupełnie bezpłatnie. Można zarówno zwiedzić budynek i poznać jego historię dzięki dostępnym przewodnikom audio/wideo, jak również skorzystać z bogatych zasobów biblioteki i poszerzyć swoją wiedzę.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

I jeszcze coś dla miłośników Sztuki Nowoczesnej. Zdecydowanie warte polecenia jest Nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej – MoMA. Jest ono nazywane jednym z najważniejszych na świecie w swoim rodzaju. Wśród około 150 tysięcy eksponatów znaleźć można prace takich mistrzów jak Monet, van Gogh czy Dali oraz bogate kolekcje prac m.in. Rousseau, Matisse, Cézanne, Picasso, Pollock, Kahlo, Mondriaan, Léger czy Lichtenstein.

Most Brookliński

Jeden z najpiękniejszych widoków na Nowy Jork naszym zdaniem to widok na Most Brookliński, łączący Manhattan z Brooklinem. Jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie, dzięki swojej wyjątkowej konstrukcji Most Brookliński został nazwany jednym z najlepszych projektów inżynierskich XIX wieku. Jako pewną ciekawostkę można podać fakt, że w trakcie budowy mostu Brooklin był oddzielnym miastem. Piętnaście lat po otwarciu mostu, w zamkniętym referendum mieszkańcy zdecydowali o przyłączeniu Brooklynu do Nowego Jorku.

Nocne zdjęcie Mostu Brooklińskiego wykonane z kładki dla pieszych.
Most Brookliński nocą

Stworzona na moście ścieżka dla pieszych i rowerzystów nie tylko daje możliwość przedostania się na drugą stronę rzeki, ale również oferuje niesamowity widok na konstrukcję mostu oraz na wieżowce Manhattanu.

Przydatne informacje:

  • Nowy Jork to miasto, w którym skorzystać możecie z CityPASSu. Za kwotę około 114 USD zwiedzić można 6 spośród 9 dostępnych do wyboru największych atrakcji turystycznych w mieście. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie internetowej www.citypass.com.
  • Jeśli nie chcecie kupować CityPASSu, a chcielibyście zobaczyć Statuę Wolności z bliższej perspektywy proponujemy dwa rozwiązania. Na stronie www.statuecruises.com można kupić bilet na prom na Liberty Island wraz z biletem wstępu do Statuy Wolności, a w wersji bogatszej również z wejściem na koronę. Dla osób, które nie czują potrzeby stania obok Statuy Wolności polecamy drugie rozwiązanie, zupełnie darmowe. Z portu Whitehall Ferry Terminal na Manhattanie, proponujemy wsiąść na darmowy prom na Staten Island. Co prawda prom nie przepływa bezpośrednio obok Statuy Wolności, ale z jego pokładu bez problemu zobaczyć można słynny pomnik. Prom kursuje codziennie, średnio co pół godziny i jest zupełnie darmowy.
  • Chcąc spojrzeć na Manhattan z zupełnie innej perspektywy warto wybrać się na jeden z kilku dostępnych dla turystów tarasów obserwacyjnych. Najbardziej popularne z nich to Top of the Rock w Rockefeller Center, Empire State Building oraz od maja tego roku One World Observatory. Ceny biletów wstępu na każdy z tych tarasów rozpoczynają się od około 30 USD, więc jedynie od Was zależy, który z budynków wybierzecie.
  • Jeśli potrzebujecie dostępu do internetu zawsze znajdziecie go w takich miejscach jak Starbucks, McDonald’s i… Biblioteki Publiczne. W tych ostatnich dodatkowo skorzystać możecie z komputerów i drukarek, gdyby zaistniała nagła potrzeba wydrukowania jakiegoś dokumentu.
  • Bilet wstępu do Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) kosztuje 25 USD. MoMA od czasu do czasu oferuje również różnego rodzaju promocje, jak np. przy kupnie biletu wstępu do MoMA i na Top od the Rock oszczędza się 10 USD. Szczegółowe informacje lub inne dostępne promocje znaleźć możecie tutaj.
  • Zadecydowanie NAJLEPSZE uliczne jedzenie w Nowym Jorku znajdziecie niedaleko MoMA. Na stoisku Hallal Guys za 7 USD dostać można dużą porcję kurczaka z ryżem i warzywami. Porcje są tak duże, że my braliśmy jedną na dwie osoby. Wierzcie lub nie – to jedzenie jest świetne! A najlepszym dowodem na to jest nie zmniejszająca się przez cały dzień kolejka, w której trzeba odczekać około 15 minut.

Wideo

Galeria